Strava

Jak a čím krmit činčilu

Nejdůležitější při stravování činčil je, aby stravu dostávaly pravidelně. Stačí je nechat jeden den bez stravy a můžou mít zažívací obtíže. Kdy krmit? Logika velí: živočichové baští tehdy, kdy jsou aktivní. Tak, jako člověk jí přes den, sova v noci, činčila by měla dostat krmení v době své největší aktivity - tedy večer, popř. když má prázdnou misku i ráno.
S krmením neexperimentujte. Základem je seno, granule, voda, popř. v malém množství doplňková krmiva a denně 2-3 pamlsky. K doplnění potřebných látek slouží minerální kameny či jiné vitamíny.

Granule pro činčily

Při krmení vycházejte z toho, že činčila je velmi skromné zvířátko. Pokud vám na ní opravdu záleží, dopřejte jí speciální lisované pelety (granule) pro činčily- vyjdou vás i levněji. Obsahují dostatek živin, minerálních látek, vitamínů a vlákniny. Nikdy ne pro králíky nebo jiné hlodavce, můžou obsahovat medikamenty. Nepodávejte granule, které jsou prošlé nebo zapáchající.
Na jednu činčilu je denní dávka 15-30 g granulí. Je dobré, když mají granule neustále v misce po celý den a postupně je zbaští do dalšího krmení. Pokud se stane, že tam nějaké granulky zbydou, dejte jim jich při dalším krmení trochu méně, aby do dalšího krmení byla miska opět akorát vyprázdněná. Činčilky se totiž i přes den uráčí sejít na dno klece k misce a baští, proto je třeba, aby měly možnost v kleci vždy něco najít.
Krmení granulemi má několik výhod. Jejich složení by mělo být přesné a vy podle nálepky na sáčku víte, co činčile dáváte. Navíc se do granulí často přimíchávají minerály a vitamíny, takže je už nemusíte dodávat ve formě nějakých prášků, které většinou činčily stejně odmítnou. Dále jsou granule relativně tvrdé, nutí činčilky používat jejich hlodáky a tím si obrušují zuby. 

Doporučované granule: Apetit, Vitakraft, Versela Laga, JR Farm, Avicentra, Anima, Witte Mollen, Sonnenland, Tukan, Darwins, Biostan, Country line,granule ze Zbýšova, Ovator, Berkel….

Hodně doporučované, ale i drahé, jsou kuličkové granule Vitakraft Vita Special. Jsou dostupné ve 3 variantách- pro juniory do 1 roku (best for kids), dospělé (regular) a pro seniory od 10 let (best age). Mají velice vyvážené složení pro daný věk, jsou vhodné při problémech s růstem, při nemoci, na zvýšení kvality mléka ale i jako zdravý pamlsek. Možno mixovat s granulemi.

gran_cinvitakraft-vita-special-regular-600g

 

Směsky pro činčily - nevhodné krmivo

V obchodech se setkáváme většinou s míchaným krmením (směsy pelet, obilnin, olejnin, ořechů, banánů…) určeným pro činčily. Obsahují také plno chemických barev, které jen lahodí oku zákazníka, ale činčilu ničí. Jsou velmi lákavě zabalené a vy získáte pocit, že činčile dopřejete něco "lepšího". Ale opak je pravdou, své činčile tak nechtěně ubližujete.

Proč? V přírodě se činčily živí převážně suchou trávou, proto jejich trávící systém není zvyklí na kalorické směsky plné olejnatých semen, oříšků a sušeného ovoce. Pokud chcete mít zdravé zvíře, těmto výrobkům se vyhýbejte. Na trhu je plno pamlsků, které činčilám neublíží, a můžete je bez obav příležitostně podávat. Ze stejného důvodu jsou nevhodné také lepené ovocné tyčinky.EM_CH

Co hrozí? Pokud krmivo pro činčily obsahuje dlouhodobě nadbytečné množství tuků, nestačí je játra zpracovat. Činčila tloustne, tuk se ukládá v játrech a způsobuje ztučnění (steatozu) jater. Toto je nevratný stav, který následně způsobuje degeneraci jater a činčila umírá velmi bolestivou smrtí (selhání jater). Prorůstání jater tukem se pozná velmi těžko, většinou až při pitvě nebo v konečném stádiu. Postižené zvíře je skleslé, trpí nechutenstvím, vypadáváním srsti, má kozí hřbet a málo se pohybuje. Léčba není žádná.

Dalším častým důsledkem je zácpa, která je u činčil bez včasné léčby také smrtelná.

Proč je tedy prodávají? Výrobcům a zverimexům jde většinou jen o zisky, ne o zdraví vaší činčily. Vyrobit směs je jednodušší než lisovat granule. Navíc lidi rádi kupují barevné směsky, protože si myslí, že čím je to víc barevné, tím lépe se činčila má. Proč by jim tedy nabízeli granule, které jsou ještě k tomu levnější? Bohužel jedná-li se o živé zvíře, kde jinde byste předpokládali, že dostanete správné informace (mimo chovatelů) než v obchodě, kde je prodávají. To, že dnes ve zverimexech dělají brigádníci či nekvalifikovaní prodejci je smutné, ale ne každý, kdo tam jde o tom ví a dopředu s tím počítá.

Někteří chovatelé směsky kupují a využívají je jako zdroj pamlsků. Je to z toho důvodu, aby činčile mohli pamlsky střídat a nemuseli kupovat od každého druhu celý pytlík. Z dobré směsy lze vybrat například: granule, zrní, rozinky, šípek, svatojánský chlebíček, ovesné vločky, sušenou mrkev, lisovaný hrách a kukuřici. Musíte ale počítat s tím, že zbylé nevhodné věci činčile dát nemůžete.

Pokud krmíte činčilu směskami a pak jí podáte granule, většinou je nebude zpočátku moc přijímat, ale pak si zvykne. Není dobré jí pro lepší přechod směs mixovat s granulemi, vždy si vybere to lepší, granulky nechá a může začít i hubnout. V tomto období jí dejte denně dostatek sena, protože může 2-3 dny granule odmítat, tak aby měla zdroj potravy.


Doplňková krmiva

Jde o krmiva, které přimícháváme do základní stravy (granulek) v malém množství jako doplněk. Jedná se např. o New generation, sušenou mrkev či řepu, svatojánský chlebíček, vojtěškové květinky, lněné semínko aj.

 Více o těchto krmivech s podrobným popisem v sekci Užitečné články

 

Seno

Je velmi důležitou a nejzákladnější složkou potravy nejen pro činčily, ale i pro jejich střevní baktérie. Je to vlastně vláknina, která napomáhá k dobrému trávení činčil a podporuje zdravou střevní peristaltiku. Pokud budeme činčile dávat pouze seno, může trpět nemocemi a nemusí se správně vyvíjet, protože seno neobsahuje dostatek vitamínů a minerálních látek jako granule.P1150638

Podáváme ho činčilám každý den v dostatečném množství.

Mělo by být alespoň 3 týdny od sklizně a správně usušené. Nesmí být vlhké ani plesnivé, to by mohlo způsobit činčilám průjem nebo nadmutí. Správně usušené seno poznáte tak, že má krásně aromatickou vůni.

Seno můžete dávat jen tak volně na zem, ale činčily ho hodně roztahají, rozšlapou a znečistí. Můžou ho i počůrat, pak hrozí nadýmání. Vhodné jsou na seno udělané jesličky. Trochu sena sice stále zůstane na zemi, ale je to mnohem lepší. Jen pozor na bezpečnost při běhání po kleci. Pokud dáte denně jen hrst sena, nebudou ho roztahávat tolik, jako při větší dávce na více dní.

 

Voda

Nejlepší způsob podávání vody je v napáječkách s kovovým pítkem, nikdy ne v misce. Pozor na řasy, které se v nich tvoří, můžou způsobovat průjem. Je nutné je pravidelně čistit.
Vodu v napáječkách měňte maximálně ob den, měla by mít pokojovou teplotu. Je vhodná stolní nebo kojenecká balená. Z vodovodu není příliš vhodná, může způsobovat průjmy nebo jí převařte.
Jednou za měsíc se může přidat do vody několik kapek speciálních kombinovaných vitamínů. Pro dobré trávení můžete do napáječky přidat pár kapek jablečného octa (1x měsíčně 1 polévková lžíce na litr vody). Podporuje trávení a správnou střevní mikroflóru, zvíře dobře roste a má chuť k jídlu.

 

Pamlsky 

Pamlsky podáváme ve výjimečných situacích, např. při seznamování s činčilou, ale i při normálním krmení pro stálý kontakt. Nemělo by to být ale často. Denně max. 2-3 a je nutné střídat druhy, aby to měli pestré. 

Nedávejte čerstvou trávu nebo čerstvé listy. Hlavně ne ve větším množství, pokud na to není činčila zvyklá, výsledkem může být velmi nepříjemné nadýmání končící až zácpou střev nebo jejich zauzlením. Navíc nikdy nevíte, čím je vámi natrhaná tráva potřísněná nebo nakažená.

Jako pamlsky nebo zpestření činčilího jídelníčku jsou dobré ovesné vločky, sušený chleba, rohlíky či veka (méně často, nedoporučuje se žitný chleba, prý snižuje plodnost), sušené kousky omytého ovoce (křížaly, švestky, hrušky, borůvky, brusinky), kousky čerstvého jablíčka a rozinky (méně často, kazí zuby). Dobrý je sušený plod Goji kustovice čínské, který obsahuje hodně vit. B a seženete ho ve zdravé výživě.

Velice milují větvičky ze stromů (jabloň, bříza, vrba, jasan, topol), pokud jsou na nich zjara poupata nebo mladé lístečky (opět je třeba dávat je s mírou).

Rády se zakousnou i do jiných sušených mlsek – lístků z kopřivy či z růže, pampeliškového květu, jabloňového květu, sedmikrásky, heřmánku, jitrocele, kontryhelu, řepíku, vinného listu, lístků z vrby, břízy, lístků z jahodníku a maliníku, máty a jiných bylinek.

Krom uvedených pamlsků může dostat činčila občas i sušené šípky kvůli vit. C (je třeba upozornit, že šípky jsou uvnitř chlupaté a přestože je činčily milují, pak si hodně dlouho vytírají tlapkami tlamičku).

Mezi další vhodné pamlsky patří sušené hrachové či kukuřičné placičky, kousek svatojánského chlebíčku, vojtěšková a zeleninová kolečka nebo jiné nepříliš tučné mlsky vyráběné přímo pro činčily.

Velkou radost jim uděláme také obyčejnou suchou a tvrdou těstovinou (kolínkem či špagetou). 

Je důležité podávat činčiliám sušenou mrkev- jednak kvůli vitamínům,ale hlavně je nutí žvýkat a používat stoličky, což je prevence jejich přerůstání.

Nikdy oříšky, mandle a olejnatá semena (slunečnice, dýně), vysoký podíl tuků poškozuje játra!!!

Více o pamlskách v sekci Užitečné články

P1150740

sušené šípky, rozinky, svatojánský chléb, hrachové a kukuřičné vločky, pšeničné vločky, mrkev

 

Obrušování zubů

Větve z ovocných stromů- ne z peckovin (např. jabloň, hrušeň), líska, bříza, borovice, jedle, americký topol, hloh, modřín, osika, jasan, magnolie, sekvoj, buk,jilm ,moruše, vrba. Nevhodné jsou z peckovin (švestka, třešeň, višeň, meruňka, broskev) z důvodu obsahu kyanogenů (jsou pro ně toxické), ořechu, tisu.

Poličky, ytongová kostka, sépiová kost atd.

P1130510trixie-sepiova-kost-prava-nebalena-12-cm-original

 

Doplnění minerálů 

Kalciový kámen, minerální kámen, minerální tablety. Přípravky do pitné vody (např. Aquadrink), doporučuji trochu více ředit. Pravidleně dávejte sépiovou kost kvůli vápníku.

Všechny minerální přípravky a tablety dávejte občas a dodržujte dávkování, při vyšší hladině v krvi hrozí ukládání do orgánů, ledvinnové kameny.... 

min-cin08ca7ff413591076428008c9a028e5811026012c

 

Vitamíny a jiné doplňky

Existují různé doplňky do vody nebo v prášku s vitamíny, probiotiky či jinými prostředky. Vždy ale myslete na to, že všeho moc škodí a činčila se může snadno předávkovat.

Vhodný je Bioenzym K, který podporuje chuť k jídlu, harmonizuje trávení a zvyšuje imunitu. Používá se při rekonvalescenci, stresu či převozu.

Mezi nejvyužívanější vitamíny patří B- komplex (1tbl / 1l vody nebo tekutý), který se používá jak na podporu chuti k jídlu, tak na prevenci křečí (z horka, nedostatku vitamínů, v růstu).

Dále Multi-C-Mulgat, což je mikroemulze více druhů vitamínů.

Někteří chovatelé přimíchávají do granulí Roboran H, pro lepší srst a prospívání. Zde ale pozor na dodržení dávkování.

08ca54febda21035017dbeaphar-vitamin-b-komplex-50-ml-originalcmulgat08c9a027b5f3103a015e

Při nemoci, poruchách trávení a rekonvalescenci jsou důležitá probiotika či probiotická pasta, které srovnají střevní mikroflóru. Přímo pro činčilky je nejvhodnější Bio Lapis a Protexin Professional. Možné jsou i levnější a dostupnější pasty Probican a Fibreplex, u kterých je ale prý riziko nadmutí. Při podávání práškových probiotik rozpustných ve vodě pozor, daná dávka se musí podat co nejdříve po rozmíchání. Nepodávat do napáječky, bakterie se začnou ve vodě pracovat a hrozí trávicí obtíže a nadmutí.

4e4d4f748cce8de6ce2f00004e5e4b30c24402b1e63900003833110

Aktualizováno (Čtvrtek, 17 Duben 2014 08:42)